Parlament SR schválil koncom apríla 2024 výraznú zmenu v zákone č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, ktorej cieľom je transformácia Smernice Európskeho Parlamentu a Rady EÚ č. 2022/2464 (tzv. CSRD Smernica), ktorá sa týka vykazovania informácii o udržateľnosti podnikov.
Novela zákona nadobúda účinnosť 1. júna 2024.
CSRD Smernica je výsledkom úpravy doterajších pravidiel NFRD Smernice (angl. Non-Financial Reporting Directive) nakoľko investori a zainteresované osoby požadovali také informácie, ktoré by boli vyvážené a dostatočne spoľahlivé za účelom porozumenia účtovnej závierky a výročnej správy a jej porovnania s inými účtovnými závierkami alebo výročnými správami pokiaľ ide o oblasť udržateľnosti. Nová CSRD Smernica prináša zjednotené požiadavky na účtovné zobrazenie informácii o udržateľnosti a rozšírila okruh osôb spadajúce do tejto vykazovacej povinnosti.
- Správa o udržateľnosti
Dcérske účtovné jednotky, ktorých materský podnik je zahraničný materský subjekt sú povinné vypracovať správu vplyvov o udržateľnosti ich obchodnej stratégie v súlade s CSRD smernicou.
Informácie o udržateľnosti sa uvádzajú v súlade s európskymi štandardmi vykazovania informácii o udržateľnosti (ESRS – European Sustainability Reporting Standards) za účelom zabezpečenia jednotného spôsobu vykazovania týchto informácií vrátane používania jednotného elektronického formátu výročnej správy s cieľom zabezpečenia porovnateľnosti a zabezpečenia externého uistenia týchto informácií nezávislou stranou (štatutárnym audítorom).
Správa o udržateľnosti je osobitnou časťou výročnej správy, ktorá má zahŕňať aj výrok audítora k uisteniu v oblasti vykazovania informácii o udržateľnosti.
- Vykazované informácie o udržateľnosti
Zainteresované osoby musia v správe o udržateľnosti uvádzať okrem údajov o vplyve účtovnej jednotky aj plány a ciele v krátkodobom a dlhodobom horizonte vedúce k obmedzeniu globálneho otepľovania a dosiahnutia cieľa klimatickej neutrality stanoveného do roku 2050.
Podľa ESRS pravidiel sa majú uvádzať predovšetkým nasledujúce informácie zatriedené do 3 skupín:
Environmentálne faktory | o zmiernenie klímy vrátane skleníkových plynov o adaptácia na zmenu klímy o vodné a morské zdroje o využívanie zdrojov a obehové hospodárstvo o znečisťovanie o biodiverzita a ekosystém |
Sociálne faktory a faktory ľudských práv | o rovnaké zaobchádzanie a rovnaké príležitosti o pracovné podmienky, bezpečnosť a sloboda o dodržiavanie ľudských práv |
Administratívne faktory | o úlohy riadiacich a dozorných orgánov v oblasti udržateľnosti o hlavné systémy vnútornej kontroly v oblasti udržateľnosti o podnikateľská etika a podniková kultúra o činnosti podniku týkajúce sa politického vplyvu a lobizmu o riadenie vzťahov so zákazníkmi, dodávateľmi a komunitou |
V súčasnosti sa ciele na zníženie skleníkových vplyvov už naplno prejavujú vo viacerých podnikoch aj vo forme automatizácie, v zmenách používaných technológií a iných prístupoch, preto uvedená Správa v nízkej miere administratívne zaťažuje spracovanie výročných správ.
- Vykazovacie obdobie
Správa o udržateľnosti sa podľa CSRD smernice má prvýkrát podávať za účtovné obdobie začínajúce po 1. januári 2024. V tejto správe sa zohľadnia všetky skutočnosti vplývajúce na aktivity zainteresovaných podnikov na dosiahnutie udržateľnosti a informácii prezentovaných v účtovnej závierke.
- Rozsah zainteresovaných podnikov
Rozsah zainteresovaných osôb spadajúcich do oblasti vykazovania informácii o udržateľnosti, ktorí sú povinní vypracovať správu o udržateľnosti sa delí do 2 skupín.
I. Skupina – patria tu banky (okrem Národnej banky Slovenska), zaisťovne, poisťovne (okrem zdravotnej poisťovne) a emitenti cenných papierov, ktorí spadajú do nižšie uvedených kritérií.
Táto skupina je povinná vypracovať správu o udržateľnosti za účtovné obdobie 2024.
II. Skupina – patria všetky ostatné subjekty, ktoré spĺňajú aspoň 2 z nižšie uvedených veľkostných kritérií:
- celková suma majetku presiahne 25 mil. EUR;
- čistý obrat presiahol 50 mil. EUR;
- priemerný prepočítaný počet zamestnancov počas účtovného obdobia presiahol 250
Tieto subjekty sú povinné vypracovať správu o udržateľnosti za obdobie začínajúce 1. januára 2025 a teda správu o udržateľnosti zverejnia za účtovné obdobie 2025.
Povinnosť vykazovať informácie o udržateľnosti sa v budúcnosti má rozšíriť aj na ďalšie spoločnosti – tu by mali platiť zjednodušené pravidlá pre vykazovanie.
- Oslobodenie od vykazovacej povinnosti
Oslobodenie od povinnosti pripravovať správu o udržateľnosti sa týka dcérskych podnikov len v tom prípade, ak sú zahrnuté do konsolidovanej správy o udržateľnosti a sú splnené informačné povinnosti v účtovnej závierke nevykazujúceho podniku.
Toto oslobodenie sa týka aj dcérskych podnikov, ktoré sa zahŕňajú do konsolidovanej správy o udržateľnosti materského podniku usadeného mimo územie EÚ. Konsolidovaná správa musí byť v súlade s CSRD smernicou a ESRS pravidlami.
- Audit správy o udržateľnosti
Každý podnik, ktorý je povinný vykazovať informácie o udržateľnosti a pripravovať správu o udržateľnosti je povinný mať overenú túto správu audítorom za účelom uistenia, že údaje v tejto správe sú zhodné s údajmi vykázanými v účtovnej závierke a výročnej správe. Správa o udržateľnosti podlieha uisteniu od prvého obdobia vykazovania týchto informácií.
- Zmena veľkostných kritérií
Vplyv inflácie v posledných rokoch mal dopad aj na zmeny v legislatívnych aktoch EÚ. Tento vplyv sa prejavil aj v ďalšej Smernici EÚ upravujúcej veľkostné kritéria podnikov. Zmena má za následok zúženie okruhu osôb, na ktoré sa CSRD smernica vzťahuje.
Sú to obdobné kritéria ako pre zainteresované podniky podliehajúce CSRD vykazovacej povinnosti:
- celková suma majetku presiahne 25 mil. EUR;
- čistý obrat presiahol 50 mil. EUR;
- priemerný prepočítaný počet zamestnancov počas účtovného obdobia presiahol 250
Posúdenie podnikov do konkrétnych veľkostných skupín sa prvýkrát aplikuje za účtovné obdobie končiace 31. decembra 2023.
Ak potrebujete pomôcť nastaviť obsah, ciele a plány udržateľnosti pre účely zostavenia Správy o udržateľnosti, neváhajte sa obrátiť na náš účtovný a daňový tím.