- Zamestnávanie cudzincov
Vláda SR schválila viaceré zmeny v slovenských imigračných pravidlách. Mnohé novinky sa dotknú len vybraných skupín, niektoré majú vplyv na cudzincov žijúcich a pracujúcich na Slovensku alebo tých, ktorí plánujú príchod na Slovensko za účelom pobytu a práce.
Novela nadobúda účinnosť 15. júla 2024.
Novela zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov prináša viaceré (administratívne) zmeny a novinky pre slovenských zamestnávateľov a cudzincov pracujúcich na Slovensku.
▣ Jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie
V prípade žiadosti na prechodný pobyt za účelom zamestnania bude o potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta žiadať zamestnávateľ po uplynutí 20 dní po nahlásení voľného pracovného miesta.
Úrad práce bude rozhodovať o udelení povolenia obsadiť voľné pracovné miesto cudzincami do 15 pracovných dní. Kandidáti budú mať 90 dní na podanie žiadosti o udelenie pobytu a bude môcť začať pracovať ihneď po podaní úplnej žiadosti. Lehota na rozhodnutie o žiadosti o udelenie pobytu sa skracuje z 90 na 60 dní.
Novinka: ustanovuje sa možnosť podávať dokumenty aj elektronicky
▣ Zmena účelu pobytu nie je možná
Žiadatelia o zmenu účelu pobytu zo zamestnania na podnikanie (platí pre fyzické osoby – neštatutárov) je možná až po 12 mesiacoch od udelenia pobytu na zamestnanie.
Cudzinci, ktorí dostali povolenie na pobyt za účelom štúdia musia absolvovať záverečné skúšky na strednej škole alebo univerzite pred podaním žiadosti o zmenu účelu pobytu. V prípade neúspešného absolvovania štúdia sa neumožňuje zmeniť účel pobytu.
▣ Národné víza
Žiadosť národné víza budú žiadatelia (cudzinci) môcť podávať len na inštitúciách príslušných podľa miesta pobytu žiadateľa. Okrem zastupiteľských úradov SR sa otvára možnosť podávania žiadostí aj u externých poskytovateľov služieb – ktorého určí Ministerstvo zahraničných vecí SR, dostupného v krajine pobytu žiadateľa.
Víza na podanie žiadosti o pobyt na Slovensku budú obsahovať informáciu o type pobytu, o ktorý chce cudzinec požiadať a v prípade pobytu na účel zamestnania aj informáciu o zamestnávateľovi (napr. základné a registračné údaje).
Po novom ( od 15. júla 2024) nebude možné získať národné víza na podanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania.
▣ Modrá karta Európskej únie
Cieľom zmeny je úprava podmienok na získanie modrej karty EÚ – teda prechodného pobytu na účel vysokokvalifikovaného zamestnania. Znižuje sa výška vyžadovanej mzdy na 1,2-násobok priemernej mzdy v slovenskom hospodárstve, resp. pre osoby, ktoré absolvovali vysokoškolské štúdium v posledných troch rokoch, na úroveň priemernej mzdy a skracuje sa minimálna vyžadovaná dĺžka pracovnej zmluvy na šesť mesiacov.
Riadiaci pracovníci a špecialisti v oblasti informačných a komunikačných technológií budú môcť vysokoškolské vzdelanie nahradiť dokladom o získaní vyšších odborných zručností a zamestnanci v regulovaných povolaniach budú musieť predložiť doklad o uznaní kvalifikácie.
- Úprava procesu získania modrej karty EÚ
Po nahlásení voľného pracovného miesta bude zamestnávateľ na úrade práce žiadať o potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, pričom úrad o jeho žiadosti rozhodne do 15 pracovných dní. Následne bude mať potenciálny zamestnanec 90 dní na podanie žiadosti o udelenie pobytu a v prípade, že ju podá úplnú, bude môcť hneď začať pracovať.
Dôležitou novinkou je aj možnosť držiteľov modrej karty podnikať alebo byť nezamestnaní po dobu šiestich mesiacov, ak mali modrú kartu udelenú dlhšie ako dva roky.
Na získanie modrej karty EÚ (pracovného povolenia) má vplyv aj samotný zamestnávateľ, ktorý vyhľadáva pracovnú silo mimo územia EÚ. Kompletizuje sa administratívny proces obsadzovania miest a hľadania uchádzačov o zamestnanie spolu s databázou cudzincov prichádzajúcich za účelom práce.
▣ Ďalšie novinky z novely zákona:
- Žiadosť o obnovenie dočasného pobytu na podnikateľské účely vyžaduje, aby k dátumu podania žiadosti neboli zaznamenané žiadne nezaplatené dlhy alebo musia byť zaplatené do 20 dní od podania žiadosti.
- Dopĺňa sa definícia situácii, v ktorých môže byť cudzincovi odopretý vstup alebo pobyt na území SR.
- Zvyšujú sa právomoci polície na zadržanie cudzincov.
- Cudzinci z tretích krajín musia pri odchode predložiť platný cestovný doklad, podobne ako pri vstupe.
- Implementuje sa Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS) na reguláciu cestovných povolení pre občanov tretích krajín, ktorí sú oslobodení od vízovej povinnosti (účinnosť sa očakáva v polovici roku 2025).
- Dlhodobý pobyt
Zmenou prechádza aj preukázanie znalosti štátneho jazyka. Od 15. júla 2025 bude povinné preukázať znalosť slovenského jazyka na úrovni A2 jazykovou skúškou.
Právo na dlhodobý pobyt sa udeľuje po 5 rokoch legálneho a nepretržitého pobytu. Po novom sa k tomuto obdobiu započítava až 12 po sebe nasledujúcich mesiacov a najviac 18 mesiacov strávených mimo EÚ alebo polovica obdobia študijného pobytu v EÚ.
- Trvalý pobyt na 5 rokov
Žiadatelia sa môžu zdržiavať na Slovensku do rozhodnutia o žiadosti o trvalý pobyt, ak predložili kompletnú žiadosť.
- Zamestnávanie absolventov škôl
Národná rada SR schválila ďalšiu novelu zákonníka práce (zákon č. 311/2001 Z.z.), ktorou sa uľahčuje zamestnávanie absolventov základných škôl a to v postavení osôb starších ako 15 rokov pred skončením povinnej školskej dochádzky.
Cieľom novely je podpora hospodárstva a zamestnávateľov v oblasti poskytovania sezónnej práce, ktorej v súčasnosti absentujú pracovníci z dôvodu hľadania lepších zárobkov v zahraničí.
- Pôvodné pravidlá
V súčasnosti právna úprava zákonníka práce neumožňuje zamestnávateľom dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý je skorší ako deň skončenia povinnej školskej dochádzky – t.j. neumožňuje sa zamestnávanie „mladistvých“.
Výnimkou je zamestnávanie v tzv. ľahkej práci – na výkon ktorej je však nevyhnutné povolenie inšpektorátu práce.
- Novelizované pravidlá od 1.8.2024
Po novom budú môcť absolventi základných škôl brigádovať už počas letných prázdnin medzi deviatym ročníkom a nástupom na strednú školu, a to bez zbytočných byrokratických prekážok na strane zamestnávateľov (bez potreby získania súhlasu na zamestnanie). Pre osoby mladšie ako 15 rokov zostáva povoľovanie od inšpektorátu práce naďalej zachované.
Novela zákonníka práce čaká na podpis prezidenta a jej účinnosť by mala po podpise nadobudnúť okamžite 1. augusta 2024.