Cieľom Piliera II je znížiť konkurenciu medzi krajinami, ktoré ponúkajú najnižšie sadzby dane z príjmov právnických osôb, čím sa podporí spravodlivejšie rozdeľovanie daňových príjmov od globálnych spoločností a znížia sa stimuly na presúvanie ziskov do daňových rajov. Ide o súčasť širšieho úsilia OECD o modernizáciu medzinárodných daňových pravidiel pre obdobie digitalizácie a globalizácie.
Daňové dôsledky Piliera II sú pre nadnárodné podniky významné bez ohľadu na to, v akom stave je ich primárna daňová jurisdikcia.
Spoločnosti budú musieť zabezpečiť, aby mali k dispozícii údaje a zdroje na prognózovanie a modelovanie, ako aj na zachovanie požiadaviek na vykazovanie a dodržiavanie predpisov.
Čo je Pilier II?
Pilier II zavádza koordinovaný rámec na stanovenie globálnej minimálnej sadzby dane / efektívnej daňovej sadzby (ETR) vo výške 15 %, ktorá sa vzťahuje na skupiny nadnárodných subjektov (MNE) s konsolidovanými globálnymi príjmami nad 750 miliónov EUR. Tento rámec je súčasťou inkluzívneho rámca OECD/G20 a jeho cieľom je obmedziť presuny ziskov a zaviesť konzistentné daňové pravidlá v rôznych jurisdikciách.
Aký vplyv má Pilier II na organizácie?
Nadnárodné subjekty (MNE) musia zabezpečiť, aby mali údaje potrebné na prognózovanie a modelovanie svojich daňových povinností v súčasnosti a v budúcnosti, ako aj údaje na zachovanie požiadaviek na vykazovanie a dodržiavanie predpisov. Okrem daňových subjektov existuje v organizácii niekoľko kľúčových skupín zainteresovaných strán, ktoré pravdepodobne najviac ovplyvnia zmeny vyplývajúce z Piliera II. Jednou zo spoločných výziev, ktorým čelí mnoho spoločností, je nedostatok zdrojov na vedenie takejto iniciatívy.
Nadnárodné spoločnosti, ktoré spĺňajú kritériá pre Pilier II, musia pochopiť, vyhodnotiť a modelovať vplyvy Piliera II v rámci celej organizácie. To okrem iného zahŕňa posúdenie dodatočných údajov a požiadaviek na vykazovanie/splnenie požiadaviek, zhodnotenie existujúcich technologických systémov a možností, zavedenie procesov a kontrolných mechanizmov, prípravu a školenie zdrojov a riadenie očakávaní zainteresovaných strán.
Kedy vstúpi do platnosti Pilier II?
Implementácia pravidiel Piliera II sa líši v závislosti od jurisdikcie a líši sa aj v tom, ako sa tieto pravidlá uplatňujú popri existujúcich daňových zákonoch v jednotlivých krajinách. Existuje však široká zhoda v základných princípoch založených na modeli OECD, pričom čoraz viac krajín zavádza legislatívu pre príjmy v budúcich rokoch.
O transpozícii Piliera II do slovenskej legislatívy sme písali v našich minulých novinkách. Pre bližšie informácie o globálnej minimálnej dani kliknite na nasledovné odkazy:
https://www.moore-bdr.sk/globalna-minimalna-dan-tzv-dorovnavacia-dan/
https://www.moore-bdr.sk/novela-minimalnej-tzv-dorovnavacej-dane/