Vláda SR schválila ďalšiu novelu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej aj ako „ZDPH“), ktorá zahŕňa transpozíciu legislatívy EÚ v oblasti osobitnej úpravy pre malé podniky a administratívnej spolupráce a výmeny informácii. Zároveň novela prináša zmeny v súvislosti so samozdanením pri dovoze tovaru osobou v postavení schváleného hospodárskeho subjektu. Prijaté novelizované znenie platné od 2025 sumarizujeme nižšie v našom prehľade.
Osobitný spôsob samozdanenia pri dovoze tovaru
Novelizovaná úprava znenia zákona sa týka úhrady dane pri dovoze tovaru, pri ktorom sa uplatní samozdanenie u platiteľa dane, na účet ktorého sa dovážaný tovar prepúšťa do voľného obehu alebo vybraného colného režimu na území Slovenska. Tento platiteľ však musí spĺňať viacero podmienok pre uplatnenie samozdanenia pri dovoze tovaru prostredníctvom daňového priznania.
Medzi tieto podmienky samozdanenia patrí:
- usadenie platiteľa dane v tuzemsku alebo v inom členskom štáte EÚ;
- pridelenie IČ DPH v čase vzniku daňovej povinnosti;
- udelenie statusu schváleného hospodárskeho subjektu[1];
- dovážaný tovar sa použije výlučne na výkon ekonomickej činnosti v tuzemsku.
V prípade ak zahraničný platiteľ dane, ktorý dováža tovar do tuzemska v rámci centralizovaného colného konania je zastúpení v rámci nepriameho zastúpenia, status schváleného hospodárskeho subjektu s povolením pre zjednodušené colné postupy musí byť udelený aj tomuto deklarantovi.
- Postup pri splnení podmienok pre uplatnenie samozdanenia
Ak platiteľ dane splní vyššie uvedené podmienky pri dovoze tovaru v tuzemsku, bude povinný si sám vypočítať daň z dovozu tovaru a podať daňové priznanie. Daňové priznanie sa podá v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Správcom dane sa stáva príslušný daňový úrad podľa miesta sídla právnickej osoby (alebo miesta bydliska v prípade fyzickej osoby).
Súčasne bude platiteľ dane oprávnený uplatniť odpočet dane z tohto dodania tovaru podľa všeobecných podmienok platných pre odpočítanie dane v zmysle ZDPH. Tak sa zabezpečí nulový vplyv na výšku dane ako aj celkový pohyb peňažných prostriedkov na strane platiteľa dane.
- Sankcie
Ak pri aplikácii samozdanenia pri dovoze tovaru správca dane zistí, že platiteľ dane nespĺňa stanovené podmienky pre aplikáciu tohto režimu – miestne príslušný daňový úrad uloží platiteľovi dane pokutu vo výške 1,3% zo sumy dane pri dovoze tovaru, ktorú by inak vyrubil colný úrad.
- Postup pri nesplnení podmienok pre uplatnenie samozdanenia
Na druhej strane novela dopĺňa, že platiteľ dane je povinný postupovať podľa doteraz platných colných predpisov, ak nespĺňa vyššie uvedené podmienky v prípade dovozu tovaru v rámci centralizovaného colného konania prepusteného do:
- voľného obehu (vrátane konečného použitia); alebo
- colného režimu dočasné použitie s čiastočným oslobodením od dovozného cla.
V takom prípade je platiteľ dane pri colnom konaní povinný vypracovať a elektronicky podať dovozné vyhlásenie colnému úradu. Colný úrad bezodkladne po prijatí dovozného vyhlásenia oznámi osobe povinnej platiť daň určenú výšku dane. Toto oznámenie sa vykoná písomným rozhodnutím o určení colného dlhu alebo vymeraní colného dlhu v colnom konaní v zmysle colných predpisov.
Daň je splatná do 10 dní odo dňa oznámenia výšky dane.
V prípade ak colné vyhlásenie nebude podané v lehote do 10 dní odo dňa oznámenia výšky dane, colný úrad zašle výzvu na podanie dovozného vyhlásenia osobe, v menej ktorej sa podáva colné vyhlásenie.
V tejto výzve colný úrad vyzve osobu na splnenie si povinnosti, aby podala dovozné vyhlásenie do 10 dní odo dňa doručenia tejto výzvy. Výzva sa zasiela elektronicky do aktivovanej elektronickej schránky osoby, v mene ktorej sa podáva vyhlásenie.
- Elektronické podávanie vyhlásenia
Zároveň ak osoba, v menej ktorej sa bude podávať colné vyhlásenie má postavenie zahraničnej osoby a nemá aktivovanú elektronickú schránku podľa zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) je povinná si zvoliť pred prvým podaním colného vyhlásenia zástupcu na doručovanie.
Zástupca na doručovanie môže byť len osoba, ktorá má zriadenú elektronickú schránku na komunikáciu s orgánmi štátnej moci (napr. daňový úrad, colný úrad).
- Sankcie
Ak osoba, v menej ktorej sa podáva colné vyhlásenie na dovoz tovaru do režimu voľného obehu alebo colného režimu dočasné použitie nepodá toto dovozné vyhlásenie, colný úrad je oprávnený jej uložiť pokutu. Výška pokuty závisí od lehoty, v ktorej si oprávnená osoba nesplnila svoju povinnosť.
Prehľad výšky pokút a jej dôvody vyrubenia sumarizujeme nižšie:
Výška pokuta v EUR | Dôvod pokuty |
do sumy 1 000 | nesplnenie povinnosti do 10 dní odo dňa oznámenia výšky dane |
do sumy 10 000 | nesplnenie povinnosti do 10 dní odo dňa prijatia výzvy od colného úradu na podanie vyhlásenia |
Účinnosť novely
Podľa prechodného ustanovenia k uplatňovaniu samozdanenia pri dovoze tovaru sa vyššie uvedený postup aplikuje prvýkrát na dovoz tovaru po 31. decembri 2024 – t.j daňová povinnosť vzniká osobe povinnej podať dovozné vyhlásenie za dovoz tovaru až od 1.1.2025.
[1] Schválený hospodársky subjekt (angl. Authorised Economic Operator – AEO) predstavuje systém zabezpečenia medzinárodného obchodu s povolením AEO, ktoré oprávňuje držiteľa tohto oprávnenia vykonávať činnosti spojené s medzinárodnom dodávateľskom procesom (dodávať tovar alebo zastupovať dovozcu v postavení colného deklaranta) vzhľadom na jeho vnútorné kontrolné mechanizmy, finančné zdravie a colné postupy, ktoré vyhovujú colnej legislatíve.